Щодня ми проводимо уві сні близько 8 годин, а це практично третина життя. Цей час потрібен людському організму, щоб відновити сили. З настанням сну багато процесів усередині тіла сповільнюються, що викликає зниження температури тіла на 1,2ºС. Саме тому багато людей уві сні почуваються мерзлякувато і хочуть сховатися чимось теплим, а то й закутатися з головою.
Ковдра - універсальний постільний аксесуар, що допомагає нам зігрітися під час сну. Існують ковдри для різних температур довкілля і сезонів, вони відрізняються матеріалами й властивостями.
Чим відрізняються ковдри
Найголовніша відмінність зимової та літньої ковдри - це щільність і вага. Зимова ковдра зазвичай щільніша і товстіша, має більшу вагу, а літня, відповідно, легша і тонша. Але асортимент не обмежується тільки зимовими та літніми моделями. Існує п'ять видів ковдр:
- дуже тепле;
- тепле;
- всесезонне;
- легке;
- найлегше.
Для виготовлення кожного виду використовують різні наповнювачі та матеріали верху. Вони забезпечують різний рівень тепла. Літнім покривалом складно зігрітися взимку, а влітку під зимовою ковдрою надто спекотно. В обох випадках сон буде некомфортним.
Стандарти ковдр за сезоном
Чим же відрізняються всі ці ковдри і як вибрати відповідну? Розглянемо кожну категорію окремо.
Дуже тепле
Це товста ковдра, під якою затишно спати, навіть якщо температура в приміщенні тримається на рівні +16ºС. Вона добре зігріває і перешкоджає проникненню всередину холодного повітря.
Тепла
Якщо температура в кімнаті не підійматися вище +17-18ºС, вам знадобиться тепла ковдра. У неї досить низький рівень теплопровідності.
Всесезонна
Це універсальний аксесуар, який зігріє за температури повітря в приміщенні близько +18-20ºС.
Всесезонною її назвали не дарма - в умовах українського міжсезоння і взимку за наявності опалення в будинку вона буде просто знахідкою.
Легка
Під такою ковдрою добре спиться, коли температура в кімнаті вища за +20-22ºС. Зазвичай її використовують навесні або восени, коли немає морозів.
Найлегша
Якщо ви не можете спати без ковдри навіть влітку, коли температура повітря в приміщенні підійматися вище 22ºС, то така модель - найкраще рішення. Майже невагома, м'яка, її приємно обіймати навіть у спеку.
Характеристики зимової ковдри
Щоб забезпечити хороший сон у зимовий час, для зігрівання потрібно вибрати правильну ковдру. Вона має бути досить щільною, а її наповнювач мати певні властивості.
Наповнювач для зимової ковдри
Як наповнювач зимових моделей використовують натуральні матеріали й синтетичні волокна:
- Пір'я і пух водоплавних птахів. Має гарний рівень теплорегуляції та аерації, відмінно зберігає тепло. Недолік - стає живильним середовищем для мікроорганізмів і пилових кліщів, може викликати алергію, тому потребує періодичного чищення в хімчистці.
- Шерсть. Цей матеріал гігроскопічний, здатний пропускати повітря, не накопичує статичну електрику, добре тримає тепло і забезпечує швидке зігрівання. Вовна не викликає алергічних реакцій.
- Синтетичні волокна. Не викликають алергії, дуже легкі, не здатні накопичувати вологу і змінювати свої властивості в процесі експлуатації. Деякі синтетичні наповнювачі мають антибактеріальні властивості. Синтетичні моделі можна прати в домашніх умовах. Єдиний їхній мінус - невеликий термін експлуатації.
Під час вибору зимової ковдри візьміть до уваги свою схильність до алергії, а також вивчіть властивості кожного наповнювача і його вартість.
Щільність зимової ковдри
Виробники вказують щільність наповнювача ковдри на етикетці - за цими даними можна з'ясувати, який саме тип аксесуара перед вами. Зимові моделі зазвичай мають щільність 300-450 г/м2, всесезонні - 200-270 г/м2. Наприклад, аксесуари з вовняним наповнювачем можуть мати різну щільність, але для зими рекомендується купувати моделі зі щільністю від 420 г/м2.
Характеристика літньої ковдри
Літніми ковдрами вкриваються в прохолодні дні, а також використовують, якщо в кімнаті працює кондиціонер. Вони ізолюють тіло від протягів, не даючи йому переохолодитися.
Наповнювач для літньої ковдри
Найчастіше як наповнювач літнього покривала використовують:
- Натуральний шовк із волокон тутового шовкопряда. Він приємний на дотик, відмінно пропускає повітря, не сприяє розмноженню пилового кліща і патогенної мікрофлори, легко переться, швидко сохне, але дорого коштує.
- Бамбукові волокна - матеріал для наповнювача, який з'явився відносно недавно, але вже завоював популярність. Він недорогий, виготовляється з натуральної сировини, має гарну гігроскопічність і антибактеріальний ефект, залишає тілу можливість дихати, не викликає алергії.
- Бавовна - матеріал, створений з натурального бавовняного волокна. Вона широко відома своїми чудовими властивостями: стійкістю до зношування, хорошим повітрообміном, легким очищенням від забруднень у домашніх умовах. Цей наповнювач гіпоалергенний, не викликає подразнення.
Під якою ковдрою спати влітку, кожен вирішує сам. Будь-який з матеріалів для літнього покривала вартий уваги, оскільки виготовляється з натуральних волокон і сприяє хорошому сну.
Щільність літньої ковдри
Завдання літнього покривала - ізоляція тіла сплячої людини від довкілля, а не його зігрівання, як у випадку із зимовими моделями. Щільність такого постільного аксесуара не повинна бути занадто високою. Зазвичай щільність наповнювача літньої ковдри не перевищує 200 г/м2.
Рекомендації щодо вибору зимової та літньої ковдри
Є кілька вимог, що висуваються до зимових моделей:
- Вони мають бути щільними, але досить легкими, не повинні сковувати рухів під час сну і не душити людину своєю вагою.
- Наповнювач і матеріал чохла мають бути гіпоалергенними й "дихаючими". Якщо ви страждаєте від алергії, зверніть увагу на цей критерій під час купівлі ковдри.
- Матеріал наповнювача не повинен сприяти розмноженню патогенної мікрофлори, а також зігрівати відповідно до сезону.
- Розміри ковдри мають відповідати зросту людини, вона не повинна бути короткою або занадто вузькою, щоб була можливість гарненько закутатися.
Крім того, під час вибору аксесуара врахуйте можливість його прання в пральній машині вдома або професійного очищення в хімчистці.
Літнє покривало вибирають за такими критеріями:
- Воно має бути легким, майже невагомим.
- Краще брати моделі без наповнювача, але зі щільним переплетенням волокон, які забезпечуватимуть гарну форму виробу і зберігатимуть зовнішній вигляд.
- Його можна легко чистити в домашніх умовах.
Також краще вибирати такий матеріал ковдри, який не викликає алергії, приємний на дотик, щоб сон під ним був комфортним.